Výkup zubního zlata

  • 1. finta: V inzerátech nebo po telefonu vám naslibují krásné výkupní ceny zlata. Při osobní návštěvě ovšem bude realita najednou úplně jiná. Budou vás ale přesvědčovat, že cena zlata se právě změnila a pokud neprodáte za sníženou cenu, můžete ještě v budoucnu prodělat. Měli byste ale vědět, že cena zlata dlouhodobě stoupá, proto si dejte pozor při výkupu zlata, pokud vám bude obchodník tvrdit, že cena poklesla.
  • 2. finta: Budou vás tlačit do roztavení zlata, i když jej máte řádně opuncované, a taveninu špatně ohodnotí. Na přetavení zlata není nic špatného, jedná se o standardní postup jak předejít omylům (například existují případy, kdy je sice šperk řádně opuncovaný, nicméně ve skutečnosti obsahuje jádro z jiného kovu, což mění hodnotu). Přetavením zlata se obchodník chrání, aby nebyl při výkupu zlata podveden. Je ovšem nutné, aby výsledná tavenina byla řádně homogenizována, tedy aby ve všech jejích úrovních bylo možné naměřit stejnou ryzost. Podvodníci totiž často přetavení provedou úmyslně chybně, aby výsledná hodnota ryzosti byla nižší. Vy se můžete proti takovému jednání bránit obtížně, v případě, že nejste profesionálové, nicméně pokud prodáváte větší množství zlata, vyžádejte si vytvoření zkušebních vývrtků, pomocí kterých si můžete nechat ryzost zkontrolovat na puncovním úřadu a případně výkup reklamovat.
  • 3. finta: Peníze dostanete až po dlouhé době. Bohužel není výjimkou, že se s penězi za výkup zlata shledáte až za dlouho. Někteří chytráci jdou dokonce tak daleko, že mají tu drzost vám peníze posílat po částech. Nejlepší je samozřejmě, pokud vám výkupce zlata peníze dá ihned v hotovosti.
  • 4. finta: Analýza ukáže nízkou kvalitu zlata. Odhad ryzosti zlata se provádí pomocí spektrometru. Měření by se ovšem mělo provádět dostaečně dlouhou dobu. Pokud je prováděno krátce náhledem, může být naměřená hodnota velice nepřesná, takže můžete snadno při takovém výkupu zlata tratit

Máte již zkušenosti s některými zlatníky? Napište nám je na mail zkusenostisezlatniky@seznam.cz, abychom je mohli přidat na tento web a aby se ostatní lidé díky tomu mohli poučiu, u koho prodávat zlato a komu se raději naopak vyhnout obloukem.